| 

Co je lepší? – POCIT versus CHYTRÉ PŘÍSTROJE/APLIKACE

Ať jsi aktivní člověk z Čech či Asie, tak většina musela v době uzavření sportovišť cvičit doma. Jeden cvičí jen podle pocitu a druhý moderně. Má k tomu jeden či více „sledovacích“=chytrých pomůcek.

Co upřednostňuješ ty? Co je lepší – hýbat se dle měřených dat nebo dle pocitu?

Je dobře, že se vůbec hýbete a všechny svaly za táýden procvičíte. Cvičení doma během první karantény dost lidem změnilo styl i cvičební návyky natolik, že po skončení karantény od něj ne všichni zcela upustili. Pohyb v prostoru našich domácností tak dostal zcela jiný rozměr, stejně jako procházky a aktivity jako běh či jízda na kole. Viz. čekací doby na kolo v roce 2021, nebo rapidní vzrůst počtu elektrokol. I z tohoto důvodu začaly být ještě více populární i nejrůznější chytré hodinky, fitness náramky a sporttestery, které v kombinaci s mobilními aplikacemi plní roli trenérů a motivátorů.

Máš tak přehled nejen o ušlých krocích, uběhnutých, ujetých či uplavaných kilometrech, zdolaných převýšeních, ale také o spálených kaloriích, tepové frekvenci či dosažené kvalitě spánku. Pomocí těchto přístrojů lze dnes velmi dobře plánovat i jednotlivé tréninky – od naplánované trasy, tempa, frekvence, přes nejrůznější intervaly apod. Mnoho lidí i díky tomu začalo cvičit a stále cvičí.

Odpočinek, odreagování x Neustálý dohled, dostupnost?

Další výhodou mnoha chytrých hodinek je i to, že skrz ně lze přijímat i hovory či oznámení z telefonu. Je důležité si před cvičením uvědomit ,,Co je Vaším cílem při cvičení?”  Jdete si protáhnout tělo a odpočinout, odreagovat se, odpojit se od práce. Na to nezapomeňte!

Zvyk a nový model nebo jiná značka s jiným ovládáním?

Při výběru sportovních hodinek / aplikace,  ale mějte vždy na mysli, že je důležité osvojit si jejich ovládání. Každý člověk je jiný a vyhovuje mu zcela jiný princip ovládání. To, co je pro někoho jednoduché, druhému může přijít proti logice a jen protože se nenaučí hodinky skutečně ovládat, nedokáže ani využít vše, co hodinky umí.

Důležité je si svůj čas užít a ne se stresovat, zda to bude správně změřeno, vyhodnoceno, uloženo. Pokud si tedy plánujete koupit své první sportovní hodinky, pak na to myslete a raději si vždy ovládání nejprve v obchodě vyzkoušejte.

Co dělat, když náhodou dojdou hodinkám baterie či se rozbije display?

Nebojte, přežijete. Děláte to přece kvůli sobě, kvůli pohybu, kvůli pocitu. Pořád jste to vy a vaše pocity, které vnímejte. Hodinky nebo mobil jsou na druhém místě. 

Sportu zdar,

Mgr. Martin Hosnedl, SportyOutfit.cz