Co spojuje 1000 českých klarinetů a 10 000 japonských kroků?
Obě akce mají minimálně dvě věci společné. Psal se rok 1964 a Čechoslováci přišli s muzikálovými tisíci klarinety. U nás vojáci v roce 1964 pochodovali denně nejen za zvuku 1000 klarinetů a ušli i těch 10 000 kroků. V Japonsku tomu bylo jinak. Také se psal rok 1964, a Japonsko nemělo muzikál, ale hostilo olympijské hry. Průměrně japonec/-ka tehdy ušli denně pouhých 3 500 – 5000 kroků. To si žádalo rozjet kampaň pro zlepšení národního zdraví u japonských obyvatel – málo se hýbali. A nejjednodušší způsob cvičení je přeci chůze. A tak jeden japonský výzkumník spolu s jednou firmou přišli na trh s moderním krokoměrem a doporučením 10 tisíce kroků denně. Tak Japonci přišli v roce olympijských her s krokoměrem s názvem Manpo-Kei (man = 10 000, po = měřič, kei = kroků). Od té doby se 10 000 kroků dostává také do západního světa, a dokonce i do lékařských ordinací, kde tento údaj často lékaři doporučují.
Kolik vlastně těch 10 000 kroků je? Samozřejmě to záleží na výšce člověka a jeho délce kroku. Délka kroku je vzdálenost od špičky jednoho chodidla ke špičce druhého chodidla. Doporučuje se ujít 10 kroků, změřit vzdálenost a získaný údaj vydělit 10.
Bez ohledu na kroky, člověk by měl cvičením strávit alespoň 150 minut týdně.
Dnes Vám 10 000 kroků ukáží mnohé chytré hodinky nebo mobilní telefon. I americké centrum CDC (Center for Disease Control and Prevention = Centrum pro kontrolu a prevence onemocnění) podtrhuje údaje českých i japonských odborníků, že spíše než na 10 000 kroků by se měl člověk zaměřit na to, aby týdně cvičil alespoň 150 minut (což je obvyklé výchozí nastavení cílů aktivity u většiny sporttesterů). Ale samozřejmě se vše odvíjí od toho, co je vaším cílem. Pokud chcete být ve špičkové kondici, je to něco jiného, než když chcete shodit pár kilo, nebo si jen udržovat relativně zdravé tělo.
Obecně ale platí, že 10 000 kroků vám nemůže nijak uškodit, jen je to často v dnešním chaotickém světě nedosažitelný cíl. Navíc pokud máte sedavé zaměstnání. Nicméně, například patnáct až dvacet minut intenzivní chůze či běhu má naprosto stejný efekt jako 10 000 kroků denně. Ušetříte tím něco málo času a můžete jít spokojeně spát i bez té desetitisícovky na displeji hodinek.
POZOR – Chtěl bych upozornit, že 10 000 kroků může uškodit například velmi obézním lidem, jejichž pohybový aparát při takovém počtu může značně trpět. Ale jako prevence proti obezitě je chůze i délka 10 000 kroků doporučena a neuškodí.
Sportu zdar ale zdraví zvlášť.
Mgr. Martin Hosnedl, SportyOutfit.cz